نوشته‌های تازه

همانند درمان اختلالات فردی، زوج درمانی به روش PTC مدلی توانمند و  بی نظیر در زوج درمانی را ارایه می کند.مدلی جامع، کامل و از نظر اثربخشی، طول درمان و هزینه درمان بی نظیر.

طول عمر رابطه درمانگر و زوجین در مدل کامل زوج درمانی به روش PTC ، کوتاه است . این واقعیت را زوجین هم معمولاً از جلسه دوم متوجه می‌شوند . این کوتاهی دوره درمان ، در ذات خود خوش‌یمن است ؛ به زوجین آرامش می‌دهد ؛ و دو طرف رابطه درمانی را از این که خیلی زود دوره درمان پایان می‌پذیرد ، خشنود می‌سازد . ارزشمندی این واقعیت ، در مقایسه با درمان‌های طولانی مدت ، که به دلیل تکثر تعداد جلسات و هزینه‌های مادی و معنوی و نفس طولانی شدن دوره (یعنی طولانی شدن عمر مشکلات و تعارضات زوجین ) ناخشنود ساز هستند ، برجسته‌تر می‌شود .

فقدان شکل‌گیری وابستگی به درمانگر  ، در مقایسه با درمان‌های طولانی مدت ، مزیت دیگر مدل کامل و زوج درمانی به روش PTC است  . این ویژگی‌های کوتاه مدت بودن و در عین حال درمان بخشی مدل کامل زوج درمانی به روش PTC ، پایان بخشیدن به درمان را آسان می‌کند . درمانگر با استناد به پیشرفت‌های زوجین ، بهبود تعاملات و ارتباطات ، و تحقق اهداف درمان ، به آن‌ها اعلام می‌کند که دیگر نیازی به ادامة جلسات نیست و خودشان می‌توانند به طور مستقل و بدون نظر و هدایت درمانگر ، به مسیر بهبودی و سلامت ضوابط و زندگی ادامه دهند .

فرایند خاتمه درمان

درمانگر ، به طور معمول ، از زوجین می‌خواهد که تکالیف اصلی درمان را برای مدتی ادامه دهند و از آن پس نیازی به ادامة انجام تکالیف نیست . این قسمت برحسب ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زوجین ، ویژگی‌های آسیب‌شناختی آنها ، میزان و عمق پیشرفت‌ها ، از یک تا سه ماه متغیر است . هرچه باشد ،  بعد از آن لازم است تمرین ها متوقف شوند تا زوجین یک دوره بدون تمرین و تکلیف را هم تجربه کنند . در مواردی  به زوجین پیشنهاد می‌شود که تا مدتی  به شکل یک ماه در میان ، توقف و از سرگیری تمرین‌ها را در دستور کارشان قرار دهند . زوجین هم ممکن است  بعد از توقف تمرین‌ها ، دیگر نیازی به تکرار و تداوم اجرای آنها احساس نکنند ؛ یا اگر احساس کردند ، به تمرین‌ها در قالب یک ماه در میان ادامه دهند .

این روش خداحافظی و پایان بخشیدن به درمان فوایدی دارد که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود :

  1. اعتماد درمانگر به توانمندی زوجین و سپردن سکان درمان به دست آنان .
  2. حذف فاصله روان‌شناختی بین درمانگر و زوجین از آغاز درمان .
  3. حذف ضرورت تشخیص محوری ، که از مشخصه‌های مدل کامل زوج درمانی به شیوه PTC است ؛
  4. رعایت اخلاق حرفه‌ای ؛
  5. کاهش هزینه‌های درمان ، هم برای زوجین و هم برای سیستم سلامت جامعه .

منابع و مراجع :

  1. بشارت ،محمد علی . درمان=برنامه زمانی + پارادوکس  (مدل کامل زوج درمانی به روش PTC)  . تهران – انتشارات رشد. 1397 (با اندکی تلخیص)
۱۳۹۸-۷-۷ ۱۵:۱۲:۰۲ +۰۰:۰۰