نوشته‌های تازه

درمان سریع اختلال پانیک با روش PTC

یکی از شاهکارهای درمان با مدل PTC ، درمان سریع اختلال پانیک بدون نیاز به دارو و با بالاترین درصد  موفقیت است. اختلال وحشت زدگی یا حمله وحشت و یا  اختلال پانیک، حمله حاد شدید اضطراب همراه با احساس مرگ قریب الوقوع است. مشخصه اختلال پانیک، حملات و دوره های مجزای ترس شدید هستند و فراوانی بروز آنها از چند حمله در یک روز تا صرفاً تعداد انگشت شماری حمله در یک سال فرق می کند. اختلال وحشت زدگی ممکن است با اختلالات دیگر  و به خصوص بازار هراسی همراه باشد. (کاپلان و سادوک،  ویراست  یازدهم :2015 ، ترجمه دکتر فرزین رضاعی )

علایم و نشانه های اختلال پانیک

بر اساس راهنمای تشخیصی DSM5  برخی از نشانه ها و علایمی که در هنگام حملات پانیک در فرد ممکن است بروز  کند عبارتند از :

 • تپش سریع و نامنظم قلب با صدای بلند
 • تعریق زیاد
 • لرزش
 • احساس سرد یا گرم شدن بدن
 • احساس بی حس شدن یا سوزن سوزن شدن بدن
 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • احساس تنگی نفس یا خفگی
 • احساس گیر کردن چیزی در گلو
 • احساس سرگیجه، عدم تعادل
 • در شرف غش کردن بودن و یا غش کردن
 • تهوع یا درد در ناحیه شکم

علاوه بر آن ممکن است فرد به شدت رعب و دی پلاریزیشن احساس کند ( دی پلاریزیشن حالتی است که در آن فرد احساس می کند خودش نیست، اعمال خود را از نگاه فرد دیگری تماشا می کند و هیچ کنترلی روی شرایط ندارد).  علایم به گونه ای است که فرد احساس می کند در حال مرگ است و بزودی خواهد مرد.

موقعیت های بروز حملات پانیک

حملات وحشت زدگی  برای بعضی افراد غیر قابل پیش بینی هستند ولی ممکن است برای دیگران موقعیت ها یا رویدادهای خاص (مثلاً سوار شدن به اتوبوس یا مترو، نشستن پشت رایانه و…) تداعی شود. اختلال پانیک با تعدادی ترس و نگرانی که در فرد ایجاد می شود مرتبط است، از جمله : ترس از این که مبادا حملات وحشت زدگی علت های پزشکی حاد داشته باشند ( مثلاً بیماری قلبی، تومور مغزی ، صرع و …) ، هر چند که آزمایش های مکرر نشان می دهند که هیچ مشکل پزشکی وجود ندارد. بعضی دیگر فکر می کنند که در حال از دست دادن کنترل بر زندگی خود یا در حال دیوانه شدن هستند.

کسانی که از این اختلال رنج می برند در رفتار و زندگی خود تغییرات عمده ای به وجود می آورند. برای مثال ، همیشه اطمینان حاصل می کنند که محلی امن در دسترس است تا در صورت بروز حمله وحشت زذگی بتوانند به آنجا پناه ببرند و این موضوع باعث می شود که آنها از موقعیت های اجتماعی دور شوند و حتی شغل خود را ترک کنند. نگرانی درباره حملات آینده ، اغلب رفتارهای اجتنابی ایجاد می کند و ترک امنیت خانه خود و رفتن به درون جامعه را مشکل می سازد. (آسیب شناسی روانی DSM5  ، مترجم و مولف مهدی گنجی، 1393)

روشهای درمان اختلال پانیک

صرف نظر از رویکرد PTC ، درمان رایج درمان  دارویی و استفاده از رویکردهای رواندرمانی مختلف نظیر درمان های شناختی رفتاری است که اثربخشی آنها  حدود 60 تا 70 درصد است به عبارت دیگر 30 تا 40 درصد مبتلایان با اختلال پانیک، پس از این درمان ها ، هنوز علایم اختلال را دارند. اما  مدل PTC یک درمان سریع و قاطع برای اختلال پانیک است که بدون نیاز به دارو درمانی،  اکثریت قریب به اتفاق بیماران را  به طور کامل درمان می کند.پژوهش های میدانی در خصوص درصد اثربخشی این رویکرد انجام نشده ولی تجربیات بالینی نمایانگر اثربخشی بسیار بالای این رویکرد در مقایسه با روش های رایج است.

از نظر طول مدت درمان نیز، مدل رواندرمانی PTC نسبت به سایر رویکردهای رواندرمانی، اختلال پانیک را در مدت زمان بسیار کوتاه تری درمان می کند ضمن این که به خاطر ماهیت این روش احتمال بازگشت و عود حملات پانیک نیز بسیار ناچیز است و در صورت بازگشت و عود بیماری نیز، خود بیمار بدون مراجعه به درمانگر طبق آموزش هایی که از درمانگر فرا می گیرد، به سرعت بیماری را مرتفع می کند.

بیماران پانیک  مقاوم به درمانهای دارویی و رواندرمانی

بیماران مبتلا به اختلال پانیک که نسبت به سایر درمان های  رایج چه درمان های دارویی و چه رویکردهای دیگر رواندرمانی نظیر CBT، روان پویشی، طرحواره درمانی  و…. مقاوم بوده اند و نتوانسته اند از طریق آن درمان ها، مشکل خود را برطرف کنند، به احتمال قریب به یقین اگر تحت درمان PTC قرار گیرند ، به خوبی درمان خواهند شد. این موضوع در تجربیات بالینی متعددی به اثبات رسیده است. از ویژگی های بارز این روش درمانی عدم استفاده از دارو، در درمان است ضمن این که اثرات درمانی حتی در  2-3 جلسه اول، خود را به سرعت نشان می دهند.

۱۳۹۸-۶-۲۰ ۱۳:۴۲:۱۷ +۰۰:۰۰